Aqara wprowadziła nową linię niedrogich inteligentnych przełączników E1

list In: HomeKit On: comment Komentarze: 0 favorite Odsłony: 2141

Aqara wprowadziła do sprzedaży nową linię inteligentnych przełączników serii E1. Według naszych informacji litera E to nic innego jak pierwsza litera słowa Economy, co w prostych słowach oznacza opcję budżetową. Najwyraźniej firma postanowiła spróbować swoich sił w nisko budżetowym segmencie rynku urządzeń smart home i zamierza konkurować z takimi graczami jak Tuya czy Sonoff.

Aqara wprowadziła do sprzedaży nową linię inteligentnych przełączników serii E1. Według naszych informacji litera E to nic innego jak pierwsza litera słowa Economy, co w prostych słowach oznacza opcję budżetową. Najwyraźniej firma postanowiła spróbować swoich sił w nisko budżetowym segmencie rynku urządzeń smart home i zamierza konkurować z takimi graczami jak Tuya czy Sonoff.

blog_1920x750_aqara_e1_1.jpg

Przełączniki z nowej serii E1 są już dostępne na wielu chińskich sklepach, a ich cena zaczyna się od około 90 zł. Dostępne w tej chwili są przełączniki jedno- i dwuprzyciskowe, zarówno modele bezprzewodowe, jak i przewodowe, a te ostatnie będą z linią N i bez niej.

Przełączniki obsługują dwie platformy smart home od Apple i Xiaomi, co oznacza sterowanie głosowe za pomocą Apple Siri  i chińskiego asystenta XiaoAi.

Protokół komunikacji bezprzewodowej wykorzystuje standard Zigbee 3.0, który charakteryzuje się niskim zużyciem energii. To prawda, że ​​aby połączyć się z inteligentnym domem, potrzebujesz koncentratora, na przykład  Aqara M1S. Nowe bramki Aqara M2 i M1S wspierają już nowe przełączniki. 

Nowe przełączniki poprawiły działanie zapobiegające migotaniu, aby zmniejszyć lub częściowo wyeliminować migotanie niektórych żarówek LED. Ponadto przełączniki mają lepszą wydajność, co oznacza szybszą reakcję podłączonych urządzeń na naciśnięcie klawisza przełącznika.

Jako obciążenie do serii E1 można podłączyć prawie każdą żarówkę, także energooszczędną. Najważniejsze, żeby jej obciążenie przekraczało 3W.

Wisienką na torcie jest kształt tylnej części przełączników przewodowych. Został zaprojektowany w taki sposób, aby można go było montować w standardowych chińskich puszkach kwadratowych, ale ze względu na zaokrąglone narożniki bez problemu zmieści się również w naszych europejskich standardowych puszkach montażowych.

Aqara nie byłaby sobą, gdyby nie przetestowała niezawodności nawet ekonomicznej linii swoich urządzeń. Jak podaje producent gwarantowana liczba naciśnięć klawiszy dla przełączników E1 wynosi 80 000 razy. A pod względem bezpieczeństwa pożarowego seria E1 odpowiada klasie V0, co oznacza, że ​​plastikowe części gasną samoistnie w ciągu 10 sekund, przy czym dopuszczalne są niepalne krople.

Aby zmniejszyć ryzyko pożaru z powodu przegrzania, przełącznik jest wyposażony w układ scalony z samokontrolą temperatury, który odcina zasilanie, gdy temperatura wzrasta. A do pracy z dużymi podłączonymi obciążeniami używany jest przekaźnik Hongfa HF82F-L, który ma wysokie parametry techniczne. Ogólnie rzecz biorąc, z niezawodnością, jak zawsze, wszystko powinno być w porządku, pomimo ekonomicznej linii nowych urządzeń.

Niebawem dostaniemy pierwsze egzemplarze do testów i powiemy coś więcej.

Aktualizacja

UNBOXING

Na pierwszy rzut oka włączniki wyglądają bardzo ładnie. Plastik jest dobrej jakości. Skok przycisku jest dość miękki i przyjemny. Nie jest też zbyt głośny jak na tego typu urządzenie. Aby zamontować przełącznik na ścianie należy zdjąć przycisk przełącznika lub oba przyciski w wersji dwuprzyciskowej. Wystarczy pociągnąć u dołu do siebie i w łatwy sposób wyskoczy. Moje pierwsze podejście montażowe było błędne. Niepotrzebnie demontowałem obie części włącznika - korpus od przedniego panelu. Okazało się, że wystarczy zdjąć klawisze i mamy dostęp do otworów montażowych. 

Pod przyciskiem zobaczyć można gumki przewodnikowe, które odpowiadają za zwarcie obwodu na płytce z elektroniką oraz sam skok klawisza. To identyczne rozwiązanie jak w pilotach zdalnego sterowania IR, takich zwykłych od np. TV. Przycisk nie ma żadnej sprężyny, a do pozycji "spoczynku" po naciśnięciu wypychają go wspomniane gumki. Rozwiązanie to sprawia, że naciśnięcie przycisku jest miękkie i przyjemne.

Okrągła część obudowy, która wchodzi do puszki w ścianie jest na prawdę mała. Włącznik śmiało można założyć na tę płytszą okrągłą puszkę i spokojnie upchamy tam jeszcze przewody. To chyba pierwszy włącznik na rynku niewymagający wiele miejsca w puszcze. To na duży plus.

Trudno zauważyć, że jest to ekonomiczna linia produktów, nie oszczędzono na materiałach. Włączniki wyglądają na prawdę dobrze, jednak linia przełączników Aqara H1 wygląda nieco lepiej. Biorąc jednak pod uwagę niezawodność produktów Aqara pracujących na ZigBee 3.0, ciekawy design, dość przyjemny, miękki i cichy skok przycisku oraz cenę około 100 zł to jest to produkt godny polecenia. 

Tagi: aqara e1 homekit

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień