Nowe czujniki Bluetooth 5.0 od Qingping działające w aplikacji Xiaomi Mi Home

list In: Home On: comment Komentarze: 0 favorite Odsłony: 2466

Niedawno chińska fabryka Qingping, która głównie produkuje czujniki temperatury i wilgotności pokazała dwa nowe ciekawe urządzenia - czujnik otwarcia drzwi lub okna oraz czujnik ruchu i światła. Producent zadbał o każdy szczegół. Materiały użyte są najwyższej jakości. Oba czujniki zostały wyposażone w moduł Bluetooth w najnowszej wersji 5.0, czyli ten który ma dwukrotnie większy zasięg działania oraz zdecydowanie poprawioną stabilność pracy w stosunku do poprzedniej wersji 4.2. Czujniki do pracy nie wymagają dodatkowej bramki ponieważ łączą się bezpośrednio z naszym telefonem. 

Niedawno chińska fabryka Qingping, która głównie produkuje czujniki temperatury i wilgotności pokazała dwa nowe ciekawe urządzenia - czujnik otwarcia drzwi lub okna oraz czujnik ruchu i światła. Producent zadbał o każdy szczegół. Materiały użyte są najwyższej jakości. Oba czujniki zostały wyposażone w moduł Bluetooth w najnowszej wersji 5.0, czyli ten który ma dwukrotnie większy zasięg działania oraz zdecydowanie poprawioną stabilność pracy w stosunku do poprzedniej wersji 4.2. Czujniki do pracy nie wymagają dodatkowej bramki ponieważ łączą się bezpośrednio z naszym telefonem.

Czujnik otwarcia drzwi lub okna

Rozmiarem przypomina czujnik od Xiaomi i Aqara, ma natomiast inny kształ i większy przycisk służący do parowania z aplikacją Mi Home lub Qingping+. Zasilany jest baterią CR1632 i przy standardowym użytkowaniu może pracować przez 8 miesięcy jednak podreślić należy, że założono otwieranie i zamykanie drzwi z częstotliwością raz na godzinę. Przy standardowym użytkowaniu bateria wystarczy znaczenie dłużej.

W aplikacji Xiaomi Mi Home umożliwia tworzenie automatyzacji np.

  • Po wykryciu otwarcia okna oczyszczacz powietrza Xiaomi zostanie automatycznie wyłączony, aby zmniejszyć zużycie energii i filtra.
  • Po wykryciu otwarcia drzwi, światło zostanie włączone automatycznie w nocy.

Czujnik ruchu i natężenia światła

Tu producent wykazał się pomysłowością i stworzył coś bradzo oryginalnego. Czujnik można montować na 3 sposoby. Na ścianie lub nawet na suficie za pomocą magnetycznego uchwytu przypominającego przeciętą na pół kulkę od myszki sprzed 25 lat :-) Nawet jej powierzchnia jest przyjemnie gumowana, co pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie kierunku czujnika. Urządzenie można również przyczepić do dowolnej metalowej powierzchni lub po prostu postawić na biurku lub półce.

Działanie czujnika można ustawić w aplikacji w zakresie czasowym 5 - 60 sekund. Do duża zaleta, ponieważ można precyzyjniej ustawiać automatyzacje. Przykładowo czujniki ruchu Aqara i Xiaomi ZigBee po wykryciu ruchu stan wyzwolenie utrzymują przez 1 minutę, aby następnie się dezaktywować. Qingping może przejść w stan "brak ruchu" już po 5 sekundach. Daje to dużo większe możliwości w automatyzacjach. 

Czujnik mierzy również natężenie światła. Zakres pomiarowy iluminacji to 0 - 83000 lux'ów, czyli podobnie jak czujnik światła ZigBee od Xiaomi.

Zasilany jest dwoma bateriami CR2450 i przy standardowym użytkowaniu może pracować przez 2 lata przy 120 detekcjach ruchu na dobę.

Testy

Oba czujniki działają bardzo szybko. Wykrycie otwarcia drzwi lub ruchu działa z niezauważalnym opóźnieniem około 0,5 sekundy. Pomiar natężenia światła odświeżany jest co kilka sekund, ale ten nie wymaga pomiarów częściej.

Do testów ustawiłem 2 proste automatyzacje. Czujnik ruchu przy drzwiach wejściowych do domu ustawiłem na wyzwalanie żarówki Yeelight na 1 minutę w kolorze czerwonym, natomiast czujnik otwarcia zamontowany na oknie wyłączał oczyszczacz powietrza. 

Od tego typu czujników wymagam jedynie tego żeby działały zawsze, a nie prawie zawsze. Muszę przyznać, że automatyzacje wykonywały się za każdym razem, a o to przecież chodzi.

Co prawda oba czujniki działają na Bluetooth 5.0, są urządzeniami niezależnymi i nie wymagają do działania żadnej bramki, to jednak do wykonywania automatyzacji oraz do odczytu pomiarów z tych czujników, gdy nie ma nas w domu bramka już jest wymagana. Na szczęście wiele urządzeń ekosystemu Xiaomi posiada taką bramkę wbudowaną jako funkcja dodatkowa. Są to urządzenia takie jak kamery, nawilżacze powietrza, oczyszczacze powietrza itp. Bramka Xiaomi ZigBee posiada również wbudowaną bramkę Bluetooth. Jeśli natomiast nie mamy żadengo urządzenia Xiaomi, wyposażonego w bramkę Bluetooth, Qingping w swojej ofercie posiada prostą i tanią (około 60 zł) bramkę wyglądem przypominającą ładowarkę do telefonu.

Lista naszych urządzeń z funkcją bramki BLE znajdziemy w aplikacji Mi Home w Profil > Bramka BLE. Co ciekawe, bramek BLE możemy mieć kilka, a każdy z czujników działający na Bluetooth będzie próbował łączyć się z każdą bramką którą widzi w pobliżu oznacza to, że będzie tworzona siatka wielu połączeń.

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

Dodaj komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek SobotaStyczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień