Qingping Air monitor Lite - Smogomierz z całkiem pokaźną liczbą czujników

list In: Home On: comment Comment: 0 favorite Hit: 6014

Qingping Air Monitor Lite czyli czujnik jakości powietrza to niewielkie urządzenie o nowoczesnym designie z pięknym wyświetlaczem pokazującym aż 5 parametrów powietrza. Urządzenie wyposażone zostało w całkiem pokaźną ilość czujników takich jak laserowy czujnik cząstek zawieszonych w powietrzu PM 2.5 i PM10, czujnik temperatury i wilgotności oraz czujnik poziomu dwutlenku węgla. Każdy pomiar wyświetlany na ekranie dodatkowo oznaczony jest kolorowym paskiem wskazującym czy aktualny pomiar jest dla nas komfortowy. 

Qingping Air Monitor Lite czyli czujnik jakości powietrza to niewielkie urządzenie o nowoczesnym designie z pięknym wyświetlaczem pokazującym aż 5 parametrów powietrza. Urządzenie wyposażone zostało w całkiem pokaźną ilość czujników takich jak laserowy czujnik cząstek zawieszonych w powietrzu PM 2.5 i PM10, czujnik temperatury i wilgotności oraz czujnik poziomu dwutlenku węgla. Każdy pomiar wyświetlany na ekranie dodatkowo oznaczony jest kolorowym paskiem wskazującym czy aktualny pomiar jest dla nas komfortowy. 

Urządzenie wyposażone jest w moduł WiFi 2.4 GHz. Zasilane jest kablem USB typu C, jednak wyposażone zostało również w akumulator 2000 mAh, który pozwala na pracę bez stałego zasilania do 7 godzin. Pełni rolę bramki Bluetooth, jednak na tę chwilę czujnik można dodać do aplikacji Mi Home jedynie w regionie Chiny. Producent obiecuje, że w regionie Europa zostanie dodany jeszcze w tym roku. Dla Użytkowników Androida jest rozwiązanie w postaci zmodyfikowanej aplikacji Mi Home. Użytkownicy iOS muszą zmienić region na CN lub korzystać z czujnika w aplikacji DOM, bo, co ciekawe, jest zgodny również z Apple HomeKit. Oczywiście nie zabrakło dedykowanej aplikacji producenta Qingping+, za pomocą której możemy zaktualizować urządzenia producenta.

Czujnik bardzo szybko reaguje na zmiany powietrza. W mojej niedużej sypialni poziom CO₂ osiąga poziom alarmujący o złej jakości powietrza już po kilku godzinach obecności osób. Na wyświetlaczu pojawia się wówczas czerwony pasek, poniżej pokazany jest dokładny pomiar w jednostce PPM. Aby poprawić jakość powietrza wystarczy na kilka minut otworzyć okno, aby przewietrzyć pomieszczenie, a poziom CO₂ spada niemal natychmiast.

Dużo lepiej wygląda sytuacja gdy mamy okno rozszczelnione. Wymiana powietrza w sypialni jest na tyle mała, aby nie wychładzać pomieszczenia zimą, ale na tyle wystarczająca, aby dostarczać na bieżąco świeże powietrze i utrzymać wynik poniżej 1000 ppm. Pasek czujnika CO₂ został zaprogramowany w zakresach:

  • 0 -1000 ppm - ZIELONY - prawidłowy poziom CO₂
  • 1000 - 2000 ppm - ŻÓŁTY - średni poziom CO₂
  • 2000 - 3000 ppm - CZERWONY - wysoki poziom CO₂
  • powyżej 3000 ppm - BORDOWY - bardzo wysoki poziom CO₂

Podobnie kolorystycznie oznaczone zostały pozostałe pomiary PM 2.5, PM 10, temperatura i wilgotność. Przyjazne wyniki pomiarów oznaczane są kolorem ZIELONYM, przez POMARAŃCZOWY gdy wartości są średnio wysokie, do CZERWONYCH gdy parametry powietrza są za wysokie.

Czujnik sugeruje włączenie ogrzewania gdy temperatura jest za niska, lub włączenie klimatyzacji, gdy jest za wysoka.

Przyznam szczerze, że jest to dobrze przemyślane, jest prosto i przejrzyście. Nie muszę się zastanawiać, jaka wartość poszczególnych pomiarów jest dla mnie przyjazna, a który wynik wymaga wietrzenia pomieszczenia, włączenia oczyszczacza powietrza, ogrzewania lub klimatyzacji. Wparcie do Apple HomeKit i aplikację DOM jest wisienką na torcie, bo takich czujników praktycznie nie ma na rynku.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Dimanche Lundi Mardi Mercredi Jeudi Vendredi SamediJanvier Février Mars Avril Mai Juin Juillet Août Septembre Octobre Novembre Décembre